All content is (c) Texas Online Radio ~ 2011 or respective artist. / Not available for reprint or circulation without proper approval and/or syndication rights. Site best viewed full screen. F11 ~ If you'd like to leave a comment, click on the post header or scroll to the bottom of the post. Take your time, enjoy the site! Thanks.

Words of Wisdom

"Time is what we want most, but what we use the worst."
~William Penn

Friday, November 04, 2011

Wurstfest 2011 - Kicks off in New Braunfels; Full Schedule HERE!!


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
schedule of events
2011 DAILY PERFORMANCE SCHEDULE
Download Schedule

FRIDAY, NOVEMBER 4

WURSTHALLE

4:00 PM       Comal Community Band & Alex Meixner
5:00 pm       Opening Ceremonies - Biting of the Sausage
6:00 PM       Cloverleaf Orchestra
8:30 PM       Jodie Mikula Orchestra

DAS GROSSE ZELT (The Big Tent)

6:00 PM       Hohberg Buam
7:30 PM       Alex Meixner Band
8:50 PM       Hohberg Buam
10:20 PM       Alex Meixner Band

DAS KLEINE ZELT (The Little Tent)

6:00 PM       Alpenfest
7:15 PM       Kerry Christensen, Master Yodeler
8:15 PM       The Sauerkrauts
9:30 PM       Kerry Christensen, Master Yodeler
10:30 PM       The Sauerkrauts

STELZENHAUS

7:00 PM - 11:00 PM       Squeezebox

ROAMING

ALL EVENING       Gator the Clown

*Other Entertainment

7:30 pm       Old Time Melodrama - "Gone with the Wurst"/ Circle Arts Theatre



SATURDAY, NOVEMBER 5

WURSTHALLE

11:30 AM       Seven Dutchmen Orchestra
3:30 PM       Edelweiss Kinder Chor von New Braunfels
4:00 PM       Jodie Mikula Orchestra
8:30 PM       Cloverleaf Orchestra

DAS GROSSE ZELT (The Big Tent)

11:30 AM       Comal Community Band
12:50 PM       Terry Cavanagh & Alpine Express
2:10 PM       Hohberg Buam
3:30 PM       Squeezebox
4:50 PM       Terry Cavanagh & Alpine Express
6:10 PM       Alex Meixner Band
7:30 PM       Hohberg Buam
8:50 PM       Squeezebox
10:10 PM       Hohberg Buam
11:30 PM       Alex Meixner Band

DAS KLEINE ZELT (The Little Tent)

11:30 AM       Alpenfest
12:45 PM       Kerry Christensen, Master Yodeler
1:30 PM       Lorelei und Schatzi
2:45 PM       Alpenfest
4:00 PM       Kerry Christensen, Master Yodeler
4:45 PM       Lorelei und Schatzi
5:45 PM       Mark Halata & Texavia
7:00 PM       Dujka Brothers
8:15 PM       Mark Halata & Texavia
9:30 PM       Dujka Brothers
10:45 PM       Mark Halata & Texavia
11:45 PM       Dujka Brothers

STELZENHAUS

3:00 PM - 7:00 PM       Texas Sound Check Band
8:00 PM - 12:00 AM       The Sauerkrauts

ROAMING

ALL DAY       Gator the Clown

Kinderhalle

6:00 pm - 10:00 pm      "Kids Night Out" - Landa Recreation Center
                                    Activities for children 4 to 12

*Other Entertainment

4 pm & 7:30 pm       Old Time Melodrama - "Gone with the Wurst"/Circle Arts Theatre



SUNDAY, NOVEMBER 6

WURSTHALLE

11:30 AM      Jodie Mikula Orchestra
3:00 PM       Seven Dutchmen Orchestra
4:30 PM       Waltz Contest
6:30 PM       Cloverleaf Orchestra

DAS GROSSE ZELT (The Big Tent)

11:30 AM       Alpenfest
12:45 PM       The Sauerkrauts
2:00 PM       New Braunfels Village Brass Band
3:15 PM       The Sauerkrauts
4:30 PM       Alex Meixner Band
5:45 PM       Hohberg Buam
7:00 PM       Alex Meixner Band
8:15 PM       Hohberg Buam

DAS KLEINE ZELT (The Little Tent)

11:30 AM       Oma & the Oompahs
12:45 PM       Terry Cavanagh & Alpine Express
2:00 PM       Kerry Christensen, Master Yodeler
2:45 PM       Alpenfest
4:00 PM       Terry Cavanagh & Alpine Express
5:15 PM       Squeezebox
6:00 PM       Kerry Christensen, Master Yodeler
6:45 PM       Squeezebox
7:55 PM       Kerry Christensen, Master Yodeler
8:45 PM       Squeezebox

STELZENHAUS

12 Noon - 3:00 PM       TubaMeisters
4:00 PM - 8:00 PM       Walburg Boys

ROAMING

ALL DAY       Gator the Clown

INFORMATION BOOTH

1:00 PM - 2:00 PM       50 years of Wurstfest Book Signing
3:00 PM - 4:00 PM       by Alton Rahe & Darvin Dietert

Kinderhalle

6:30 pm & 7:15 pm      "Magic Show" - Landa Recreation Center Gymnasium

*Other Entertainment

4:00 pm       Old Time Melodrama - "Gone with the Wurst"/Circle Arts Theatre



MONDAY, NOVEMBER 7

WURSTHALLE

5:30 PM       Seven Dutchmen Orchestra

DAS GROSSE ZELT (The Big Tent)

5:30 PM       Alex Meixner Band
7:00 PM       Hohberg Buam
8:15 PM       Alex Meixner Band

DAS KLEINE ZELT (The Little Tent)

5:30 PM       Kerry Christensen, Master Yodeler
6:30 PM       Squeezebox
7:45 PM       Kerry Christensen, Master Yodeler
8:30 PM       Squeezebox

ROAMING

ALL EVENING       Gator the Clown

Kinderhalle

6:30 pm       "Dinosaur George" - Landa Recreation Center Gymnasium

*Other Entertainment

7:30 pm       Old Time Melodrama - "Gone with the Wurst"/Circle Arts Theatre



TUESDAY, NOVEMBER 8

WURSTHALLE

5:30 PM       Squeeze Box

DAS GROSSE ZELT (The Big Tent)

5:30 PM       Hohberg Buam
6:50 PM       Alex Meixner Band
8:30 PM       Hohberg Buam

DAS KLEINE ZELT (The Little Tent)

5:30 PM       Kerry Christensen, Master Yodeler
6:30 PM       3rd Generation
7:45 PM       Kerry Christensen, Master Yodeler
8:30 PM       3rd Generation

ROAMING

ALL EVENING       Gator the Clown

Kinderhalle

6:30 pm       "Kidz Karneval" - Landa Recreation Center Gymnasium

*Other Entertainment

7:30 pm      Old Time Melodrama - "Gone with the Wurst" /Circle Arts Theatre



WEDNESDAY, NOVEMBER 9

WURSTHALLE

5:30 PM       Cloverleaf Orchestra

DAS GROSSE ZELT (The Big Tent)

5:30 PM       Alex Meixner Band
6:50 PM       Squeezebox
8:20 PM       Alex Meixner Band

DAS KLEINE ZELT (The Little Tent)

5:30 PM       The Gordanairs European Musik
6:30 PM       Kerry Christensen, Master Yodeler
7:30 PM       The Gordanairs European Musik
8:30 PM       Squeezebox

ROAMING

ALL EVENING       Gator the Clown

Kinderhalle

6:30 pm       "Ian Varella, Comedy Ventriloquist" - Landa Recreation Center Gymnasium

*Other Entertainment

7:30 pm       Old Time Melodrama - "Gone with the Wurst" /Circle Arts Theatre



THURSDAY, NOVEMBER 10

WURSTHALLE

5:30 PM       Seven Dutchmen Orchestra
8:30 PM       Jimmy Sturr Orchestra

DAS GROSSE ZELT (The Big Tent)

5:30 PM       Die Schlauberger
6:45 PM       Alex Meixner Band
8:00 PM       Die Schlauberger
9:15 PM       Alex Meixner Band
10:30 PM       Die Schlauberger

DAS KLEINE ZELT (The Little Tent)

5:30 PM       Squeezebox
6:45 PM       The Gordanairs European Musik
8:00 PM       Squeezebox
9:20 PM       The Gordanairs European Musik
10:30 PM       Squeezebox

ROAMING

ALL EVENING       Gator the Clown

*Other Entertainment

7:30 pm       Old Time Melodrama - "Gone with the Wurst" /Circle Arts Theatre



FRIDAY, NOVEMBER 11

WURSTHALLE

5:30 PM       Cloverleaf Orchestra
8:00 PM       Veteran's Day Salute
8:30 PM       Jimmy Sturr Orchestra

DAS GROSSE ZELT (The Big Tent)

5:30 PM       Die Schlauberger
6:45 PM       The Gordanairs European Musik
8:00 PM       Die Schlauberger
9:15 PM       The Gordanairs European Musik
10:30 PM       Die Schlauberger

DAS KLEINE ZELT (The Little Tent)

5:30 PM       Kerry Christensen, Master Yodeler
6:15 PM       The Sauerkrauts
7:30 PM       Lorelei und Schatzi
8:30 PM       Kerry Christensen, Master Yodeler
9:15 PM       Lorelei und Schatzi
10:30 PM       The Sauerkrauts

STELZENHAUS

7:00 PM - 11:00 PM       Texas Legacy Czech Band

ROAMING

ALL EVENING       Gator the Clown

Kinderhalle

7:00 pm       Comedy Sportz - Landa Recreation Center Gymnasium

*Other Entertainment

7:30 pm       Old Time Melodrama - "Gone with the Wurst" /Circle Arts Theatre



SATURDAY, NOVEMBER 12

WURSTHALLE

11:30 AM       Seven Dutchmen Orchestra
2:00 PM       Texas Sound Check Band
5:00 PM       New Braunfels Gemischter Chor Harmonie
5:30 PM       Cloverleaf Orchestra
9:00 PM       Jimmy Sturr Orchestra

DAS GROSSE ZELT (The Big Tent)

11:30 AM       New Braunfels Village Brass Band
12:50 PM       Alpenfest
2:00 PM       Boerne Village Band
3:15 PM       Czech and Then Some
4:30 PM       Shiner Hobo Band
5:45 PM       The Gordanairs European Musik
7:00 PM       Die Schlauberger
8:15 PM       San Antonio Dutchmen
9:30 PM       Die Schlauberger
10:45 PM       The Gordanairs European Musik
11:30 PM       Die Schlauberger

DAS KLEINE ZELT (The Little Tent)

11:30 AM       Kerry Christensen
12:45 PM       Ennis Czech Boys
2:00 PM       TubaMeisters
3:05 PM       Kerry Christensen, Master Yodeler
4:00 PM       Ennis Czech Boys
5:15 PM       TubaMeisters
6:15 PM       The Sauerkrauts
7:30 PM       Kerry Christensen, Master Yodeler
8:15 PM       TubaMeisters
9:30 PM       Terry Cavanagh & Alpine Express
10:45 PM       The Sauerkrauts
11:45 PM       Terry Cavanagh & Alpine Express

STELZENHAUS

3:00 PM - 7:00 PM       Walburg Boys
8:00 PM - 12:00 AM       Mark Halata & Texavia

ROAMING

ALL DAY       Gator the Clown

Kinderhalle

6:00 pm - 10:00 pm       "Kids Night Out" - Landa Recreation Center /Activities for children 4 to 12

*Other Entertainment

4 pm & 7:30 pm      Old Time Melodrama - "Gone with the Wurst" /Circle Arts Theatre



SUNDAY, NOVEMBER 13

WURSTHALLE

11:30 AM       Jimmy Sturr Orchestra
2:30 PM       Seven Dutchmen Orchestra
3:30 PM       Polka Contest
5:45 PM       Cloverleaf Orchestra

DAS GROSSE ZELT (The Big Tent)

11:30 AM       Alpenfest
12:45 PM       Boerne Village Ensemble
2:00 PM       Kinder T┼ánzer
3:15 PM       The Sauerkrauts
4:30 PM       Alpenfest
5:45 PM       The Sauerkrauts
7:00 PM       Terry Cavanagh & Alpine Express

DAS KLEINE ZELT (The Little Tent)

11:30 AM       Czech and Then Some
12:45 PM       San Antonio Dutchmen
2:00 PM       Lorelei und Schatzi
3:15 PM       Mark Halata & Texavia
4:30 PM       Lorelei und Schatzi
5:45 PM       Mark Halata & Texavia
7:00 PM       Joe Rogers Big Band

STELZENHAUS

12 Noon - 3:00 PM       Ennis Czech Boys
4:00 PM - 8:00 PM       Walburg Boys

ROAMING

ALL DAY       Gator the Clown

INFORMATION BOOTH

2:00 PM - 4:00 PM       50 years of Wurstfest Book Signing
                                          by Alton Rahe & Darvin Dietert
*Other Entertainment

4:00 pm       Old Time Melodrama - "Gone with the Wurst" /Circle Arts Theatre

No comments:

Post a Comment